Ar ko jārēķinās interneta lietotājiem, kas cenšas piekļūt pirātiskam saturam

09/11/2018

Ar ko jārēķinās interneta lietotājiem, kas cenšas piekļūt pirātiskam saturam

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) veicis pētījumu, lai noskaidrotu ar kādām ļaunprogrammatūrām un potenciāli nevēlamām programmām (PNP) var saskarties interneta lietotāji, cenšoties piekļūt populārām filmām, mūzikai, videospēlēm un televīzijas raidījumiem pirātiskās mājaslapās (kas piedāvā ar autortiesībām aizsargātu saturu nelegāli).

 

Pētījuma laikā atklāts, ka lielākā daļa pirātisko mājaslapu tiek mitinātas ASV vai arī tām ir domēna nosaukumi saistībā ar mitināšanu šajā valstī. Savukārt tikai nedaudzas no tām atrodas ES serveros. Turklāt .com un .net ir augstākā līmeņa domēnu nosaukumi, ko visbiežāk izmanto pirātiskas mājaslapas.

 

Apkopotie ļaunprogrammatūru un PNP binārie paraugi atklāja dažus atšķirīgus vispārīgas darbības modeļus: “lietderīgas” programmas, kas šķietami iztīra vecos failus lietotāja datorā pēc maksas abonēšanas, spēļu instalēšanas simulatori, kas pieprasa lietotāja personas datus, kā arī bezmaksas programmas, kurās piedāvā piekļuvi platformām, kas nelikumīgi izplata saturu, piemēram, izmantojot BitTorrent izsekotāju.

 

Pētījumā secināts, ka pirātiskajās mājaslapās izplatītāko ļaunprogrammatūru draudi ir daudz izsmalcinātāki, nekā varētu šķist sākumā. Kopumā vairumu apkopoto ļaunprogrammatūru var raksturot kā Trojas zirgus, kas nozīmē, ka tīmekļa vietnēs tās var izlikties par nekaitīgām bieži izmantotām vai populārām programmatūrām, bet patiesībā tās var nozagt vai izpaust privātu informāciju. Šādas programmatūras instalēšana lietotāja datorā var izraisīt nopietnas sekas, ne tikai radot finansiālus zaudējumus, bet arī personas datu zādzību un citus nevēlamas piekļuves un kontroles riskus. Tā rezultātā var tikt apkopota un trešajām personām šifrētā vai atklātā teksta formātā pārsūtīta personas informācija, piemēram, bankas konta dati no pārlūkprogrammas, datora aparatūras/programmatūras konfigurācijas informācija vai jebkas, kas tiek rakstīts ar tastatūru.

 

Pilns pētījuma teksts angļu valodā un kopsavilkums 23 valodās (tai skaitā latviešu) pieejams šeit